Społeczeństwo

Muzeum Mohammed VI otwiera się w Rabacie

http://lobservateurdumaroc.info/wp-content/uploads/2014/10/roi-1.jpg

Po dziesięciu latach pracy, Mohammed VI muzeum sztuki nowoczesnej i współczesnej otwiera swoje podwoje dla zwiedzających. Inauguracja muzeum odbyła się 7 października w ramach programu „Rabat, miasto świateł” i została przeprowadzona przez króla Mohammeda VI. Budynek to prawdziwe dzieło architektoniczne inspirowane Andaluzją. Jest to pierwszy tego rodzaju kompleks wybudowany w Maroku.

Król ‘’chce aby stolica była prawdziwym centrum kulturowym’’ powiedział Mehdi Qotbi prezes Narodowej Fundacji Muzeów (FNM).

Wystawa inauguracyjna „1914- 2014: Sto lat tworzenia”, obejmuje około 400 dzieł 150 marokańskich artystów, takich jak Mohamed Kacimi, Chaïbia Talal Mohamed Hassan El Glaoui Chabaa, lub artysta malarz Belkahia Farid, który zmarł w zeszłym miesiącu.

W wystawie tej można odnaleźć dzieła obrazujące 100 lat sztuki marokańskiej łączenia trendu graficznego i abstrakcyjnego. Muzeum, którego stworzenie pochłonęło budżet 180 mln dirhamów jest zarówno przestrzenią wystawienniczą jak również miejscem tworzenia dzieł sztuki.

Zostało już ustanowione partnerstwo z instytucjami takimi jak: Luwr (Paryż) oraz Muzeum europejskich i śródziemnomorskich cywilizacji w Marsylii w celu organizowania wspólnych wystaw.

roi 2

 

 

Maroko w uroczystości: Ślub Księcia Moulay Rachid i Lalla Umm Kulthum Boufarès

Jednym z najważniejszych wydarzeń w tym miesiącu jest niewątpliwie ślub Księcia Moulay Rachid i Lalla Umm Kulthum Boufarès. Ponad tysiąc osób zostało zaproszonych na ślub Księcia Moulay Rachid. Wśród gości byli członkowie rządu z żonami i kilka marokańskich osobistości . Zagraniczni goście również brali udział w tym szczęśliwym wydarzeniu, między innymi była pierwsza damy Francji, Bernadette Chirac, premier Tunezji Mahdi Dżuma, Sheikha Mozah, żona byłego emira Kataru.

Uroczystości, które rozpoczęły się w czwartek otworzone zostały ceremonią prezentacji ślubów i darów (La Hdiya), pod przewodnictwem Jego Królewskiej Mości króla Mohammeda VI. Długa kolorowa procesja paradowała przed lożą królewską.

Parada przedstawicieli 16 regionów Królestwa była ważnym momentem tej uroczystej imprezy. Każdy region reprezentowała delegacja składająca się z mężczyzn i kobiet ubranych w tradycyjne stroje, każdy z przedstawicieli ofiarowywał dary z tej okazji.

Inną atrakcją była uroczystość „berza”, podczas której małżonkowie oficjalnie pokazują się przed rodziną i gośćmi, jak tradycja nakazuje.

Nowożeńcy także pozowali do zdjęć pamiątkowych . Kolacja na cześć gości zaproszonych na uroczystości weselne odbyła się w piątek wieczorem w Pałacu Królewskim w Rabacie.

wesele

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *