Przygoda

 

 

Marathon des Sables – Maraton Piasków

IMG_1049-1

Niedawno w Maroko zakończył się Marathon des Sables – Maraton Piasków, który uznawany jest za jeden z najtrudniejszych ultramaratonów na świecie. Bieg odbywa się od 1986 roku, a jego uczestnicy muszą w ciągu siedmiu dni pokonać około 230 km pustynnych piasków Sahary.
Znany jest jako MDS, wyczerpujący, wieloetapowy wyścig, którego trasa przebiega przez niebezpieczny teren i odbywa się w jednym z najbardziej niegościnnych środowisk świata – na Saharze. Przepisy wyścigu wymagają, aby być samowystarczalnym. Należy zabrać ze sobą w plecaku wszystkie rzeczy niezbędne do przeżycia, jedynie woda dostarczana jest przez organizatorów. Uczestnicy otrzymują też miejsce w namiocie do spania w nocy, lecz każdy inny sprzęt i żywność musi być niesiona ze sobą przez cały etap maratonu.

Popularność wyścigu zainicjowanego w 1986 roku przez Patricka Bauera rośnie z roku na rok. W palącym słońcu Maroka zawierane są przyjaźnie na całe życie. Wspólnie przeżyte doświadczenia niezapomnianych dni spędzonych pod palącym słońcem pustyni łączą ludzi odczuwających przenikliwy ból, zmęczenie, dotkliwe pragnienie, a jednocześnie motywujących się wzajemnie do ukończenia biegu. Marathon des Sables jest otwarty dla jednostek i zespołów, amatorów i doświadczonych biegaczy, pochodzących z całego świata. MDS to prawdziwie międzynarodowe wydarzenie, które ma pozytywny wpływ na lokalne środowisko oraz w społeczność. Dzięki Fundacji MDS Solidarite, biegacze pozyskują środki, aby pomóc setkom rodzin w poprawie jakości ich życia.

Wyobraź sobie, że znajdujesz się na Saharze, w przestrzeni wydm rozciągających się na wiele kilometrów. Gdy biegniesz przez piasek, wokół unosi się drobny pył i osiada na ciele. Czujesz pot spływający po twarzy, ponieważ woda z twojego organizmu paruje w 50° stopniowym żarze. Twoje płuca pieką. Część mózgu krzyczy, aby cię zatrzymać, aby wycofać się z wyścigu, ale inna część mózgu jest silniejsza. Wie, że musi ukończyć ostatni etap Marathon des Sables.

Nikt nie zaprzeczy, że ukończenie ultramaratonu w Maroko jest niesamowitym osiągnięciem, ale ważniejsze jest nowe podejście do życia i przeświadczenie, że można osiągnąć wszystko na co ukierunkuje się swój umysł.

IMG_3926

 


 

Rallye Aicha des Gazelles czyli Rajd Gazel Aicha

logo rajdu

Rallye Aicha des Gazelles, czyli rajd Gazel, organizowany od 1990 r., w którym wzięło już udział 3000 kobiet z 36 krajów, rządzi się własnymi prawami. Jego uczestnikami są wyłącznie kobiety, które w trudnym terenie muszą sobie radzić bez pomocy nowoczesnych urządzeń, takich jak GPS czy telefon komórkowy. Zawodniczki przemierzają pustynię, korzystając wyłącznie z tradycyjnych narzędzi do nawigacji: kompasu i mapy w skali 1:100 000. Ich codziennym zadaniem jest pokonanie etapu, korzystając z możliwie jak najkrótszej trasy. W tym roku mamy 25 edycję tego rajdu, który odbędzie się w dniach od 20 marca do 4 kwietnia 2015. 185 ekip stanie na linii startu tegorocznego rajdu. W 2012 roku na starcie Rajdu Gazel stanęła również Polka Gabriela Grajewska.

indeks
Polka Gabriela Grajewska – uczestniczka Rajdu Gazel Aicha 2012

 

rally